fbpx

Co si rozmyslet, než řeknete ANO (na nabídku dělat šéfa)

Po první šéfovské roli jsem si řekla, že už nikdy. Kvůli podřízeným a tomu, jak je práce s lidmi těžká.

Po druhé šéfovské roli jsem si to říkala také (ovlivnilo mě ale i prostředí a situace na trhu práce – lidi nebyli, ale klient ano. Takže stres jak dodáme).

Stejnou větu jsem slyšela mnohokrát i od jiných šéfů. Po jejich první šéfovské roli to už dělat nechtěli. Důvody byly různé, ale celkově měli dva jmenovatele: 1) šéfování a práce s lidmi jsou těžké a 2) odlišné očekávání od reality (co vlastně šéf dělá je popsáno tady a tady).

A jak je vidět z mého příkladu, někdy hraje roli i kontext – já jsem ve stejném prostředí další podobnou roli odmítla.

Na co si tedy odpovědět, než na nabídku na šéfování kývnete?

Práce šéfa samotná

 • Co přesně bude obsahem mojí práce? Někde je pozice šéfa primárně o rozdělování práce týmu, jinde o klientovi, někde složitější samostatná práce a šéfovské práce je jen trocha.
 • Za co budu odpovědná? Neboli co mám dodat? Servis klientovi je většinou samozřejmost, ale podle čeho dalšího je hodnocen úspěch?
 • Budu mít odpovídající pravomoci? Abych dosáhla svých cílů, budu moci rozhodovat o tom, co ovlivňuje jejich dosažení?

                Zakládala jsem evropské servisní centrum pro velkého klienta. Práce pro 20 států, převzetí během několika málo týdnů. Tým měl 70 lidí, ale dost jich ještě chybělo, a tak i já pomáhala s transferem – např. psala dokumenty. Potřebovala jsem ale pomoc s administrativou – a nemohla jsem nabrat ani studenta na pár hodin týdně.

To není v pořádku. Neměla jsem odpovídající pravomoci a můj šéf to nechtěl schválit.

 • Umím to? Už jsem šéfa někdy dělala? Pracovně, v soukromém životě, ve sportu, ve spolcích? Mám vedoucí schopnosti? Procesy jak nabírat a hodnotit vás po formální stránce naučí, ale jak si získat respekt a důvěru těžko.

                Já jsem v cca 6 letech na dovolené na horách zorganizovala asi 20 dětí na hraní představení pro rodiče. Někdo jiný jede na sportovní soustředění s novým týmem a vrátí se jako kapitán.

 • Kdo mě může naučit to, co neumím a budu potřebovat? Jakou dostanu podporu po nástupu? Předchozí šéf a klientská práce, školení interních firemních procesů, soft sklil trénink nebo třeba neformální mentor?

Vedení lidí

 • Dokážu někoho vyhodit? Protože špatně pracuje, nechodí do práce, ale i kvůli snižování počtu lidí? Pokud jsem v týmu vyrostla, co když budu muset vyhodit kolegu – kamaráda? Dokážu to?
 • Dokážu lidem něco vytknout? Že špatně pracují? Že nedodržují pravidla?
 • A dokážu pochválit a ocenit dobrý výkon?

Podřízení

 • Pokud jsem z týmu, jak zareagují na moje povýšení? Chtěl někdo pozici šéfa také? Jak to zvládnu? Dělala jsem už teď něco přes celý tým? Mám respekt ostatních? A co až mě někdo respektovat nebude? Jak to vyřeším? Jak odpovím, když mi přede všemi řekne „tebe poslouchat nebudu“?
 • Pokud jsem externí, tak co historie týmu, kterou neznám? Dokážu pochopit kontext? Chtěl někdo pozici šéfa také?  Jak získám respekt týmu? A co až mě někdo respektovat nebude? Jak to vyřeším? Jak odpovím, když mi přede všemi řekne „tebe poslouchat nebudu“?

Šéf

 • I jako šéf budu mít šéfa. Jaký je? Chci s ním pracovat? Nenechte se zaslepit lákavou rolí šéfa a o svém případném šéfovi přemýšlejte, jako o jakémkoliv jiném. Plus zkuste zjistit jeho vlastní kariérní aspirace.

                Přecházela jsem interně do jiného týmu a šéf, se kterým jsem dělala pohovor, popsal mi práci, jak můžeme fungovat dohromady, zaučil mne… za dva měsíce plánovaně přešel na jinou roli. A můj nový šéf byl absolutní vůl, ke kterému bych nikdy pracovat nešla. Smůla.

Firma

 • Souhlasím s kulturou firmy? Ve chvíli, kdy se stanu šéfem, jsem i nositelem vnitřní kultury a předávám jí svému týmu. V tuto chvíli již v podstatě není možnost s ní nesouhlasit. Protože já jsem také firma.
 • A co o ní vím? Je to dobrá firma? Není to lákavá role šéfa v mizerné firmě?

Kolegové, klient, dodavatelé

 • Vím o nich něco? Hlavně kolegové – podpoří mě, nebo je zde velká interní konkurence a mohu čekat negativní přijetí? A nemá klient problém se změnou, ví o tom?

Rodina, soukromý život

 • Souhlasí moje rodina / partner/partnerka / pes/kočka s touto volnou? Uvědomují si dopady? Možná se zdá, že to nemá vliv. Ale s šéfovskou rolí přichází nejen větší výplata, ale i větší odpovědnost, víc stresu, víc času v práci, večeře s klienty. A to má dopad do rodinného a soukromého života, někdy dost velký. Nový dům s bazénem je fajn, ale pokud nejste nikdy doma, moc si ho neužijete. A rodina nebude spokojená.

                V jedné finanční společnosti měli ideálního interního kandidáta na pozici šéfa poté, co aktuální odejde do důchodu. Měl nastoupit v září, roli na jaře chtěl. Přišlo léto a dotyčný odmítl. Uvědomil si, že děti půjdou poprvé do školy a školky a manželka do práce – a že to jako rodina nedají.

I tohle hraje roli a je nutné je zvážit, než řeknete ANO na lákavou nabídku.

Zuzka

Zuzana Švagrová
Jsem dobrý šéf, práce s lidmi je moje vášeň. Vím, jaké je to stát na startovní čáře jako nový manažer, šéf bez potřebných znalostí - i já jsem během své více než 15leté praxe prošla náročnými a vyčerpávajícími situacemi bez vhodné pomoci. Dnes je mým posláním pomoci novým i stávajícím manažerům cítit se v jejich roli komfortně, mít výsledky a být spokojený. Kdo jsem, jak jsem se sem dostala a co nabízím si můžete přečíst zde. Můj příběh a cestu můžete poznat zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.