fbpx

Kdo jsem? A proč spolupracovat na svém růstu právě se mnou?

Vyměnit pozici řadového zaměstnance za pozici šéfa je těžké.  Zkušenější manažeři na vás nemají čas a váš aktuální šéf chce vidět výsledky. Navíc máte pocit, že vás každý jen posuzuje, jestli na to vůbec máte.

A právě proto jsem tu já. Všechny vaše obavy chápu, sama jsem totiž taky kdysi byla ta nezkušená šéfka. 

 

Když jsem poprvé dostala tým lidí, které jsem měla vést, prošla jsem si klasickým kolečkem školení interních procesů a seznámení s klientem, ale jak být dobrým šéfem mi nikdo nevysvětlil. Neměla jsem ani žádný vzor z předchozí pozice a můj vlastní nadřízený byl většinu času nedostupný.

A tak jsem na počátku s vedením lidí dost bojovala. Žádná vize či směr, komunikace taky nic moc. Čekala jsem, že všichni znají své úkoly, a pak se divila, když se něco nestihlo nebo byl někdo nespokojený. Myslela jsem si, že všichni máme stejný cíl a motivují nás stejné věci.

Jenže to tak nebylo. Uvědomila jsem si, že se v pozici šéfa necítím dobře, tým nefunguje a všichni včetně mě jsou nespokojení. A já jsem chtěla být dobrý šéf! Těšit se do práce, vědět, že mě nečeká nějaká nepříjemná situace, protože jsem někomu něco neřekla, že nebudu v práci do noci dodělávat report pro svého šéfa a řešit klienta, který se snaží eskalovat naši práci…

 

A tak jsem to změnila.

Představila jsem si, jak chci, aby můj tým vypadal. Do detailu. Jakou chci kancelář, co bude na nástěnkách, kdo tam bude, jak to bude fungovat . Celé jsem si to v mysli ‚nakreslila‘ A pak jsem to začala realizovat. 

Ideální prostředí je ale jen část skládačky. Musela jsem se naučit jednat s lidmi a tady mi byl velkou inspirací režisér Ondřej Soukup. V jednom rozhovoru se svěřil, že dobrým režisérem je hlavně proto, že si u kolegů všímá toho, co dělají dobře, ne toho, co dělají špatně. A to se učí. A tak jsem pozorovala své šéfy, kolegy, podřízené teamleadery a ostatní z mého okolí. Vyhodnocovala, co dělají dobře, co se mi líbí a co mi sedí a postupně to začleňovala i do své práce. 

Abych dokázala dobře komunikovat se svým týmem, musela jsem taky zapracovat na přijímání zpětné vazby. Potlačit ego a vzít si ponaučení i z kritiky podřízených je pro šéfa velmi důležité, jinak nemůže růst ani on, ani jeho tým. 

A jak na to reagoval můj tým?

 Fluktuace se snížila na 0 % a v anketě spokojenosti zaměstnanců jsme jako tým v celé firmě vyhráli s 75 %.

Zvládli jsme v jedné oblasti růst objemu práce o 300% se zelenými KPIjá jsem dostala cenu jako Role model vedoucího! Byli jsme ten rok v celé firmě jen 4.

A to během dvou let od těch špatných výsledků.

Všechny tyto zkušenosti mě dovedly k rozhodnutí věnovat se mentoringu juniorních a středních manažerek. Předat vám své zkušenosti a podporovat vás v kariéře. 

Jdete do toho se mnou?