fbpx

KDO JSEM?  A PROČ SPOLUPRACOVAT NA SVÉM RŮSTU PRÁVĚ SE MNOU?

Znám vaši situaci, vím, jak se cítíte, i já jsem byla mnoho let šéf. Vím, jaké to je, být nový manažer s minimální podporou v organizaci, bez možnosti se někoho zeptat na radu bez toho, aby mě posuzoval, jestli na to mám.

Ano, dostala jsem školení interních procesů, seznámili mě s klientem, zaučili do samotné práce (tedy většinou), ale jak reálně vést lidi mi nikdo neřekl a nenaučil. Neměla jsem ani šéfy, od kterých bych se to naučila, byla jsem do té doby buď na samostatných pozicích, nebo byl šéf v jiné lokaci a jako tým jsme moc nefungovali.

A tak jsem na počátku s vedením lidí dost bojovala. Žádná vize či směr, komunikace taky nic moc. Čekala jsem, že všichni rozumí, co se má dělat, a pak se divila, když něco nebylo, nedopadlo nebo byl někdo nespokojený. A myslela jsem si, že všichni máme stejný cíl a motivují nás stejné věci.

Šéfa jsem viděla jednou za dva měsíce, takže podpora minimální, na druhou stranu, když se na to dívám zpět, nejsem si jistá, jestli bych měla dostatek odvahy někoho o radu požádat.

Necítila jsem se dobře, věděla jsem, že to nedělám dobře. A také mi to tým i ten další dal najevo. Měli jsme fluktuaci přes 50%, spokojenost jen 31%. A já jsem chtěla být dobrý šéf! Těšit se do práce, vědět, že mě nečeká nějaká nepříjemná situace, protože jsem někomu něco neřekla, zapomněla, že klient nebude eskalovat naši práci, že nebudu v práci do noci, dodělávat report pro svého šéfa…

A tak jsem to udělala.

Představila jsem si, jak chci, aby můj tým vypadal. Do detailu. Jak bude vypadat kancelář, co bude na nástěnkách, kdo tam bude, jak to bude fungovat – celé jsem si to v mysli ‚nakreslila‘ (vizualizace je cesta, která mi funguje). A pak jsem to začala realizovat. Trochu jsem se sice bála, ale řekla jsem si, že to asi už horší nebude stejně.

Taky mi pomohla rada režiséra Ondřeje Soukupa. Na dotaz, proč je dobrý režizér odpověděl, že proto, že si u kolegů všímá toho, co dělají dobře, ne toho, co dělají špatně. A to se učí. Tak jsem začala pozorovat své šéfy, kolegy, podřízené teamleadery a ostatní z mého okolí, co dělají dobře, co se mi líbí a co mi sedí.

Vedle toho jsem několik let procházela psychoterapeutickým výcvikem a hodně zapracovala na na svém egu a přijímání zpětné vazby. Když nevím, co dělám špatně a co ostatní potřebují, tak to nemohu změnit.

A jak na to reagoval můj tým?

 

Fluktuace se ten rok snížila na 0% a v anketě spokojenosti jsme jako tým v celé firmě vyhráli s 75%.

Zvládli jsme v jedné oblasti růst objemu práce o 300% se zelenými KPI a já jsem dostala cenu jako Role model vedoucího! Byli jsme ten rok v celé firmě jen 4.

A to během dvou let od těch špatných výsledků.

Oslava 3. výročí existence našeho týmu

Jako šéf máte velkou moc. Ovlivňujete životy ostatních. Já chci, aby všichni šéfové na světě byli dobří. Aby zaměstnanci neodcházeli z fajn práce kvůli šéfovi, aby si ho nebrali domů v hlavě, neřešili ho doma večer s partnerkou/partnerem či na pivu s kamarády na úkor soukromí a rodiny. Chci, aby s ním byli spokojeni.

 

Jdete do toho se mnou?

ZKUŠENOSTI A VZDĚLÁNÍ

V průběhu své 20 leté pracovní kariéry jsem absolvovala dost různým manažerských školení. Dnes je hodnotím jako dobrý základ, ale často jako dost teoretické seznámení s danou oblastí nebo procesem. U většiny z nich bylo nutné přidat hodně vlastních pokusů a omylů, než jsem našla svůj vlastní sty, který fungoval pro mne i okolí. A také selský rozum:-) Níže jsou proto jen ty základní informace, o kterých vím, že mne hodně ovlivňují.

 

Profesní životopis na LinkedIn

 

Koučování - Jak koučovat bez ovlivňování, bez vkládání vlastního názoru a manipulace jakýmkoliv směrem (neutrální postoj) mne naučil Jirka Kunčar v rámci kurzu Akreditovaný profesní kouč u Koučik centra. Jirka je člověk s ohromnou pokorou a láskou k tomu, co dělá a velmi ho proto obdivuji.

 

Psychoterapeutický výcvik (SUR) - 5 let jsem se v rámci výcviku u Kateřiny Figallové a Radovana Hrubého učila znát sama sebe a odstranit různé nánosy a přesvědčení, které vstupovaly do mého vidění a hodnocení sebe i ostatních. Díky:-) 

 

Mann Hummel Academy for Future Leaders (Strategy, Presence and Impact, Managing Execution) - pro mne nejdůležitější školení, protože bylo hodně praktické a obsahovalo ohromně zajímavé oblasti. Také všichni mí spolužíci byli z regionu Americas a díky nim jsem se seznámila s do té doby neznámým přístupem k práci, s odlišnou energií, díky které je toto školení pro mne nezapomenutelné.